Ošetřovatelská péče o rány v Namibii, Irsku a České republice
Bc. Šárka Franková (1), Ph.D. Dita Nováková (1)
(1)Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, Katedra ošetřovatelství a porodní asistence
Abstrakt
Ošetřovatelská péče o rány je důležitou součástí každodenní práce sester ve všech zařízeních, ať už jsou to nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, ústavy sociální péče či ambulance. V posledních letech se při ošetřování ran klade čím dál větší důraz na moderní postupy, a to hlavně v České republice (dále jen ČR) a Irsku. Jak již bylo uvedeno, ošetřovatelství se neustále vyvíjí a možnosti ošetřování ran jsou široké. Naší snahou bylo porovnat způsoby a metody ošetřování ran ve třech odlišných zemích. Pozornost byla věnována všeobecné sestře jakožto poskytovatelce ošetřovatelské péče.
V teoretické části se pozornost zaměřila na charakteristiku ran, jejich rozdělení, léčení jak všeobecně, tak i konkrétně v daných zemích, a to dle daných kompetencí zdravotních sester. Dále byla velká část práce věnovaná samotnému vzdělání sester.
Hlavní záměr výzkumu byl zaměřen na způsob, jakým sestry ošetřují rány v Namibii, Irsku a České republice. Na základě předmětu výzkumného šetření byly stanoveny následující cíle a výzkumné otázky:
Zjistit a popsat, jakým způsobem sestry v uvedených zemích ošetřují rány. Jakým způsobem je řešena problematika hojení ran v Namibii, Irsku a ČR? Jakým způsobem probíhá péče o rány v Namibii, Irsku, ČR? Jaké vzdělání musí mít sestra v daných zemích v souvislosti s péčí o rány?
Pro empirickou část diplomové práce byl zvolen kvalitativní přístup. Byl použit polostrukturovaný rozhovor se sestrami z daných zemí. Dále byly použity záznamy o průběhu ošetřování ran, které byly získány v průběhu konání stáže v Namibii, osobní návštěvy v Irsku a praxe během studia v ČR. Respondenti byli získáni metodou záměrného výběru, kdy podmínkou byla péče o ránu vyžadující ošetření v nemocnici. Rozhovory byly prováděny z okruhu otázek pro sestry z uvedených zemí v jejich pracovní době a v případě nutnosti byly doplněny potřebné informace prostřednictvím Skype.
Výzkumný soubor byl tvořen 9 respondenty ze sester z Namibie, ČR a Irska a následně byly vypracovány záznamy o průběhu ošetřování ran 9 pacientů z Namibie, ČR a Irska.
Země mají své kompetence, které se vztahují k této problematice. V Irsku je převazová sestra, která vytváří ošetřovatelský plán a v případě nutnosti vše konzultuje s lékařem. V Namibii kvůli nedostatku sester i lékařů jsou naopak dostačující pouze kompetence zdejších sester ze studia na univerzitě, které vedou k rozhodnutí a volbě péče o rány a jejich léčbě. V České republice konzultují sestry hojení a průběh léčby s lékařem.
V oblasti vzdělání sester z dotazovaných zemí v souvislosti s péčí o rány dle výzkumného šetření vyplynulo, že je vyžadováno vysokoškolské vzdělání, a to jak v Namibii, České republice a též i v Irsku.
Třetí zmíněná výzkumná otázka se týkala způsobů poskytnutí péče u klientů, kteří mají akutní či chronicky vzniklou ránu. Ošetřovatelská péče o rány v Namibii, Irsku, České republice se v některých konkrétních výkonech neliší, avšak ve většině případů je velice rozdílná. U těžkých případů ran je to pro mnohé nezapomenutelná vzpomínka, která si vyžaduje profesionální přístup, potřebné vědomosti, dovednosti a určitou dávku zkušeností. Sestra poskytuje pacientovi nejen zdravotnickou péči, ale je mu i oporou a pomáhá mu vyrovnat se se vzniklou traumatizující situací. Výsledky diplomové práce mohou sloužit jako informační a
studijní materiál pro jiné ročníky chirurgického bloku a pro další výzkumy podobného tématu.
Abstract
Wound care is an important part of the daily work of nurses in all facilities like hospitals, institutes for long-term patients, social care institutions, or ambulances. In recent years, the treatment of wounds puts more and more emphasis on modern methods, mainly in the Czech Republic (CR) and Ireland. As already mentioned, nursing is constantly evolving, and possibilities for wound treatment are wide. Our aim will be to compare the ways and methods of wound treatment in three different countries. We will focus on the General Nurse, as a nursing care provider.
In the theoretical part, the work was focused on characteristic of wounds, their distribution, general healing as well as concretetreatment in the countries concerned, specifically according to the competence of nurses. A major part was devoted to the education of nurses
The main purpose of the research was focused on the way nurses treat wounds in Namibia, Ireland and the Czech Republic. Based on the research subject the following research questions and goals were set:
Identify and describe how nurses treat wounds in the selected countries. How are wounds healed in Namibia, Ireland and the Czech Republic? How is the wound care in Namibia, Ireland and the Czech Republic? What kind of education does a nurse have to have in the countries concerned, in connection with the wound care?
For the empirical part of the thesis, a qualitative approach was selected. A semi- structured interview with nurses from the selected countries was used. Further records of the wound treatment were used. These were obtained during the internship in Namibia, a personal visit to Ireland and my experience during my studies in the Czech Republic. Respondents were recruited by purposive sampling, the condition of which was wound care requiring hospital treatment. The interviews were conducted using a range of questions addressing nurses in those countries during their working hours and if needed, supplementing the required information via Skype.
The research sample consisted of nine respondents – nurses from Namibia, Ireland and the Czech Republic and then records of the wound treatment of 9 patients from Namibia, the Czech Republic and Ireland were drawn.
The countries have their competencies relating to this issue. In Ireland, Czech Republic there is a re-bandaging nurse, who creates a nursing plan and, if needed, consults everything with the physician. In Namibia, due to lack of nurses and physicians, only competences of local nurses which they acquired during their university studies, are sufficient. These competences lead to decisions and choice of care and wound treatment. In the Czech Republic, nurses shall consult the healing process and the course of treatment with the physician.
In the area of education of nurses from the surveyed countries in connection with wound care the research investigation showed that university education is required in Namibia, in the Czech Republic as well as in Ireland.
The third mentioned research question related to methods of care with clients suffering from acute or chronic wounds. Wound care in Namibia, Ireland, and in the Czech Republic does not differ in some specific procedures; however, in most cases it is very different. In severe cases of wounds, for many patients it is an unforgettable memory, which requires a professional approach, consisting of knowledge and experience. The nurse provides a unique support to the patient, education is therefore very important and unconditional in order to enable the patient coping with the situation.
The results of this thesis can serve as information and study material to other grades of the surgical block and for further research on a similar topic.
Citace
Franková Š, Nováková D. Ošetřovatelská péče o rány v Namibii, Irsku a České republice. Zdravotníci sobě. 2017; 1: 1–26. ISBN: 978-80-905751-5-8.
Práce ke stažení: Ošetřovatelská péče o rány v Namibii, Irsku a České republice
KLÍČOVÁ SLOVA
Namibie, Irsko, Česká Republika, rána, sestra, kompetence, vzdělání, léčba ran
KEYWORDS
Namibia, Ireland, Czech Republic, wound, nurse, competence, education, wound care